Vážení zákazníci, kamenná prodejna i eshop Čistá Země mají pozastavený provoz, o dalších chystaných aktivitách vás budeme informovat.

Obchod se zdravou výživou, drogerií a kosmetikou

Vážení zákazníci, kamenná prodejna i eshop Čistá Země mají pozastavený provoz, o dalších chystaných aktivitách vás budeme informovat.

Obchod se zdravou výživou, drogerií a kosmetikou

Když jsme se dozvěděli, že náš farmář pan Kurka – pěstitel a dodavatel české bio zeleniny a bio ovoce, pořádá na své ekofarmě Černíkovice den otevřených dveří, neváhali jsme a s chutí vyrazili na návštěvu.

Akce „Poznej svého farmáře“ se konala pod záštitou ministerstva zemědělství, které celé setkání naplánovalo a zorganizovalo. Sešlo se zde mnoho účastníků místních i z daleka, na které čekaly stánky informační i prodejní, bohatý program pro děti, občerstvení a mnoho dalšího.

Stánky na dni otevřených dveří pana Kurky

Po příjezdu nás čekalo milé přijetí od pana Kurky, který se nás hned ujal a zahájil s námi prohlídku farmy. Dozvěděli jsme se, že celkově hospodaří na 13-ti hektarech, z toho 6 hektarů má přímo zde v Černíkovicích včetně technického zázemí a skladů. Nejvíce nás zaujaly velké fóliovníky, kde byla vyřádkovaná krásně vzrostlá a dozrávající rajčátka, papriky, lilky, okurky. Dozvěděli jsme se například, že folie na těchto konstrukcích se musí cca 1x za 3 roky měnit, že rostlinky jsou zalévané z říčky Běla protékající přímo v místě farmy a že v období sucha byl i zde strach o dostatek vody.

Farmář Miloš Kurka

Mimo foliovníků se na farmě nacházejí políčka se zeleninou, pěstují se zde patizony, cukety, dýně hokkaido, dále kořenová zelenina – brambory, řepa, mrkev a mnoho dalšího.

Políčka na farmě

Pan Kurka spolupracuje se spřízněnými farmáři z okolí, díky kterým má v nabídce také česká jablka, hrušky, výtečné švestky, vše v biokvalitě, a dále se věnuje také dovozu bio ovoce a bio zeleniny ze zahraničí.

Bio jablíčka a bio švestky, velká dobrota 🙂

Jako každý ekologický farmář se i pan Kurka potýká s provozními starostmi jako je neúroda některých plodin, škůdci a také nastavení dotací, které mnohdy nejsou pro drobné ekologické farmáře příliš spravedlivé. O to více si váží každého svého odběratele, který svým nákupem lokáních biopotravin podporuje nejen české ekologické zemědělství se všemi pozitivními dopady, ale hlavně podporuje toho „svého“ farmáře, od kterého chce zeleninu odebírat.

Právě dozrávají lilky a pariky

Aktuální nabídku bio ovoce a bio zeleniny od pana Kurky se můžete dozvědět na jeho stránkách http://www.biozelenina-bedynky.cz/ přičemž velkou část jeho produkce můžete zakoupit i u nás v Čisté Zemi.

Panu Kurkovi moc děkujeme za milé přijetí a děkujeme všem, kteří nakupují české bio – má to smysl 😊